Vo všeobecnosti je jadrové vŕtanie procesom odoberania materiálu pomocou dutého valcového vrtáka. Jadrové vŕtanie sa používa v stavebníctve, baníctve, geotechnickom inžinierstve a vo výskume. Jadrové vrtáky sú užitočné nielen na vyrezanie otvoru v materiáli, ale aj na vyťaženie materiálu, aby sa mohol preskúmať.
Na čo sa používa jadrová vŕtačka?
Jadrové vŕtanie do betónu je proces, ktorý sa používa v stavebníctve na vyrezanie otvoru v betónových konštrukciách, podlahách, stenách alebo stropoch.
Niektoré aplikácie jadrového vŕtania sú používané pre inštalácie:
potrubí pre vzduchotechniku
telefónnych vedení
Vodovodné potrubie
Sprinklerové systémy
Výstuží
Tunely
Potrubia
Otvory pre inžinierske siete
Šachty
Medzi najčastejšie oblasti výstavby, ktoré si môžu vyžadovať jadrové vŕtanie, patria komunálne projekty, rekonštrukcie interiérov, výstavba nových bytových domov a modernizácia mostov, ako aj mnohé ďalšie komerčné alebo priemyselné projekty.
Na akom princípe je založené jadrové vŕtanie?
Na jadrové vŕtanie betónu je potrebný diamantový vrták do betónu. Vrtáky pre tieto nástroje sú v podstate oceľové rúrky upravené reznými segmentami s obsahom priemyselného diamantu. Tento vrták sa nasadí na hriadeľ vŕtacieho stroja a potom sa upevní na konštrukciu, do ktorej vŕtame.
Po dokončení procesu jadrového vŕtania sa vo vnútri vrtáka nachádza betónové jadro, ktoré musíme z otvoru vybrať. To sa dosiahne vďaka dutému stredu vrtáka, takže až do odstránenia sa udrží jadro vo vnútri tohto vymedzeného priestoru. Jadro sa zvyčajne dá preskúmať pre posúdenie stability alebo pevnosti konštrukcie.
Jadrové vrtáky môžu okrem betónu prerezať aj niekoľko ďalších materiálov vrátane porcelánových dlaždíc, vápenca, skaly, žuly, sklených vlákien.
Mokré vŕtanie v porovnaní so suchým vŕtaním
V závislosti od aplikácie môžeme použiť mokré alebo suché jadrové vŕtanie.
Mokré jadrové vŕtanie
Mokré jadrové vŕtanie ponúka väčšiu účinnosť z týchto dvoch procesov. Vlhčené vrtáky zvyčajne prechádzajú jadrom rýchlejšie ako suché vrtáky, pretože drolenie materiálu so segmentami a chladenie vodou pomáha uvoľniť povrch materiálu. Mokré jadrové vŕtanie tiež zanecháva čistejší a stabilnejší povrch diery, pretože voda minimalizuje prach vznikajúci počas vŕtania.
Betón, a železobetón sú materiály najvhodnejšie na mokré jadrové vŕtanie. Tento proces sa osvedčuje pri aplikáciách, ako sú napr: Inštalácia elektrických rozvodov
inštalatérske práce
vedenie potrubia v murive
klimatizačné a chladiarenské práce
vŕtanie do stropov, stien a podláh
Jadrové vŕtanie za sucha
Pri suchých jadrových vŕtačkách treba mať na pamäti, že nedostatok vody znamená vyššiu pravdepodobnosť výskytu prachu. Budete potrebovať opatrenia na obmedzenie prašnosti, aby ste zaistili bezpečnosť operátorov a všetkých v blízkosti.
Výhody používania jadrového vŕtania
Používanie jadrového vŕtania do muriva na stavbe poskytuje niekoľko výhod oproti iným metódam vŕtania, vrátane:
Jadrové vŕtanie produkuje menej hluku a vibrácií ako vŕtanie s príklepom, takže je ideálne pre miesta, ako sú nemocnice, kancelárie a školy.
Zvýšená bezpečnosť okolitých konštrukcií: Jadrové vŕtanie umožňuje zachovať integritu konštrukcie počas celého procesu vŕtania.
Proces jadrového vŕtania vytvára čistejšie a presnejšie otvory rýchlo a efektívne.
Čo je obrátený spôsob vŕtania?
Obrátené vŕtanie označuje proces, pri ktorom sa jadrový vrták používa na vŕtanie do betónovej konštrukcie hore nohami. Zvyčajne sa tento typ techniky jadrového vŕtania používa v prípade, keď nie je priamy prístup zhora k betónovej konštrukcii alebo v prípade, keď je potrebné vŕtať otvory pod ňou.